Szlovén Rádió Közhasznú Nonprofit Kft.


Székhely: 9970 Szentgotthárd, Gárdonyi u.1.
Adószám: 18886676-2-18
Képviseli: Bartakovics Attila ügyvezető

Telefon: +36 94/554-126
E-mail: info@radiomonoster.com
Honlap: www.radiomonoster.com

A Szlovén Rádió Szolgáltató Közhasznú Társaságot 1997. július 1. napján alapította három szervezet:

Magyarországi Szlovének Szövetsége

Országos Szlovén Önkormányzat

Szentgotthárd-Rábatótfalu Szlovén Kisebbségi Önkormányzat

A Közhasznú Társaságot a Vas Megyei Bíróság mint Cégbíróság jegyezte be 1997. július 3-án.

Gg.: 18-14-000011

A Társaság 2009. június 23.-án átalakult, az átalakulás után létrejött a Szlovén Rádió Közhasznú Nonprofit Kft.

Cg.: 18-09-108879

Az alkalmazott könyvvezetési mód a kettős könyvvitel. Fő tevékenységi köre rádiós és televíziós tevékenység.

Adószám: 18886676-2-18

Székhely: 9970 Szentgotthárd, Gárdonyi u.1.

Vezető: Bartakovics Attila ügyvezető

Tulajdonos: Országos Szlovén Önkormányzat 100 %

Jegyzett tőke: 3.000 eFt

Az alapítás célja volt, hogy a térségben élő szlovén nemzetiség önálló rádióval rendelkezzen, ezzel elősegítse az anyanyelv, illetve a hagyományok ápolását.

A műsorkoncepció nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a Szlovén Rádió lehetőséget teremtsen a nyelvi fejlődésre azok számára is, akiknek nem állt módjában, hogy iskolában tanulják az irodalmi nyelvet.

A közösségi médiaszolgáltatóként működő rádió a szlovén nemzetiségű emberek anyanyelvi tájékoztatásán túl fontos feladatának tekinti a nemzetiségi identitás megőrzését, illetve a kétnyelvű, két kultúrájú, mások iránt toleráns, a népek együttműködéséért tevékenykedő emberek példaképként való bemutatását. A Szlovén Rádió is műveli a hagyományos elektronikus újságírás valamennyi műfaját (hírek, tudósítások, jegyzetek, publicisztikák, elemzések, interjúk, riportok, élő adások, illetve telefonbeszélgetések).

Fő tevékenységi körei:

5.2. A társaság közhasznú tevékenységi köre:

5.2.1. A társaság közhasznú főtevékenysége: Rádióműsor- szolgáltatás

5.2.2. A társaság közhasznú tevékenységi köre

Hangfelvétel készítése, kiadása

A Társaság 2000. június 23-án kezdte meg a műsorsugárzást. 2011.december 31-ig a műsorok hétfőtől szombatig 16-17 óra között, vasárnaponként pedig 12-14 óra között voltak hallhatók a 106,6 MHz illetve a 97,7 MHz frekvencián. Az adások magyarországi szlovén nyelvjárásban, szlovén irodalmi nyelven, illetve esetenként magyarul készülnek.

2012. január 1-től kezdődően a Szlovén Rádió Közhasznú Nonprofit Kft. heti 8-órás adásideje heti 28 órára (négyszeresére) bővült, melyet örömmel üdvözöltek a szlovén nemzetiség körében. Az adások naponta 12-16 óra között hallhatók a megszokott frekvenciákon.

Az átálláshoz is szükséges műszaki fejlesztéseket 2011. évben a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium 6.500.000,-Ft összeggel támogatta.

A Szlovén Rádió elsődleges célja, hogy a Szentgotthárd környékén élő szlovénség anyanyelvi tájékoztatását, azonosságtudatának és nyelvi kultúrájának erősítését, fejlődését, az egyre erősödőasszimiláció fékezését, néphagyományainak ápolását szolgálja. Továbbá, hogy segítse az egykoron a magyar-jugoszláv határral kettészakított határmenti terület, sok-sok baráti és rokoni szállal is kötődő embereinek újbóli egymásra találását, valamint hogy hozzájáruljon a Magyarországon élő nemzetiségekés a többségi nemzet harmonikus együttéléséhez és a népek, nemzetek közötti tolerancia erősödéséhez. Fenti célok megvalósítása jelenti egyúttal közhasznú tevékenységének legfőbb ismérveit is. A Radio Monošter szlovén nyelven (nagyobbrészt nyelvjárásban, kisebbrészt irodalmi nyelven) sugároz műsorokat, de alkalmanként, ha a riportalany nem beszéli a szlovén nyelvet, magyarul is.

A nemzetiségiközszolgálati intézmény éves költségvetésének túlnyomó részét biztosítja a Magyarország normatív állami támogatás formájában, a többit a Rádió pályázati úton igyekszik előteremteni. A törvényi előírásoknak megfelelően az intézmény 2009. június 23-i hatállyal Szlovén Rádió Közhasznú Nonprofit Kft.-vé alakult.

A Radio Monošter mikrohullámú átjátszóadóval továbbítja műsorait a Szentgotthárd Akasztó-hegy városrészben elhelyezett FM adóállomáshoz. A felsőszölnöki Kakas-dombon FM átjátszó állomás üzemel. A hallgatói visszajelzések szerint azon szlovén településeken, ahol a domborzati viszonyok miatt korábban csak gyengén volt fogható az adás, a felsőszölnöki átjátszó adó (Kakas-domb) üzembe helyezése óta nincs ilyen gond, a hallgatottság növekedett.

A Rába-vidéki szlovén emberek szívesen hallgatják a műsorokat, szeretik anyanyelvüket, amelyet a rádión keresztül „élőben” élvezhetnek. A Radio Monošter nagy előnye, hogy nem egy távoli központból sugározza adásait, hanem onnan, ahol a nemzetiséghez tartozók zöme él.

A Radio Monošter szinte kizárólag szlovén nyelvű zenét szolgáltat, nagy hangsúlyt
fektetve a népdalokra és a népzenére. Egyrészt lehetőséget kínál nemzetiségi
kórusoknak, népdal-köröknek, népzenészeknek a bemutatkozásra, másrészt
segítséget nyújt a hallgatóknak abban, hogy maguk is felelevenítsék az esetlegesen
halványuló énektudásukat, illetve bővítsék azt. Az iskolai, óvodai,- és közösségi
szavaló- és színjátszókörök, kulturális csoportok, nemzetiségi szervezetek is
rendszeres lehetőséget kapnak a rádiós szereplésekhez.

A Radio Monošter adásai, köztük a Heti Magazin a programfelhívásaival nagy népszerűségnek örvend a határ menti szlovéniai településeken is. Ily módon a gyarapodó anyaországi hallgatók is tudomást szereznek a magyaországi szlovén nemzetiségi és egyéb kulturális, idegenforgalmi, turisztikai stb. rendezvényekről. Mind gyakrabban és egyre növekvő számban részt is vesznek rajtuk. De fordítva is igaz, hiszen a Radio Monošter rendszeresen beszámol az adáskörzetéhez tartozó szlovéniai települések rendezvényeiről is.
A vételkörzetbe tartozó magyarországi és szlovéniai önkormányzatok, kulturális és civil szervezetek mind gyakrabban fordulnak a Rába-vidéki szlovén nemzetiségi médiához felhívásaikkal, programajánlataikkal. Az információk közreadásával a Radio Monošter is hozzájárul ahhoz, hogy a rendezvények látogatottsága jónak mondható.

A Szlovén Rádió Felügyelő Bizottságának tagjai:

  • Bajzek Gyöngyi
  • Hanzsek Viktória
  • Soós Brigitta

Végzés (FB tagok) – változásbejegyzés (LETÖLTÉS)

A Szlovén Rádió Felügyelő Bizottságának Ügyrendje (LETÖLTÉS)

Képek:


01 A Szlovén Rádió adó antennájának beemelése Akasztó-hegyen a Vas Megyei Tűzoltó-parancsnokság darus kocsijának segítségével

01-antena3

02 Drávecz Mónika és Mukics Dusán bemondók a 2000. június 23-i első adáskor

02-monikadusi

03 Drávecz Mónika, Császár Valéria és Mukics Ferenc adás közben a „hőskorban”

04-solyomnaradiu3

04 dr. Sólyom László Köztársasági Elnök (jobboldalt) látogatása a Szlovén Rádióban 2005-ben, középen Ropos Márton, az Országos Szlovén Önkormányzat elnöke, balra mellette Mukics Ferenc ügyvezető-főszerkesztő

05-radiomonoster-logo2

05 A Radio Monošter logója a két frekvenciával

06-valika-kisspeter-klara

06 Kiss Péter Kancelláriaminiszter a stúdióban Császár Valériával (baloldalt) és Fodor Klárával (jobboldalt)

07-internet-homepage

07 A rádió első magyar-szlovén-angol honlapja

08-szlorad1

08 A hét év után kivőbült rádiós csapat a felsőszölnöki adótoronynál (Mukics Ferenc, Mayer Margit, Császár Valéria, Drávecz Mónika)

09-puhan2

09 Ivan Camplin (+) martinjei plébános, Janez Puhan madagaszkári misszionárius és dr. Stanislav Zver bogojinai plébános rádiófelvétel közben

10-gobevstudiu1

10 Kezdetben a szép reményeken túl még vargányák is nőttek a stúdióban

11-monikavalika

11 Adáskezdés hétköznap 16.00-kor

12-kodlintoni4

12 Kozár Antal Amerikából az Alsószölnökön élő Mária húgával a keverőpult előtt

13-radio ungria

13 Ester Cmor, a Buenos Aires-i szlovén műsor szerkesztője a Radio Monošter számára adott interjúja után a szlovéniai Motovilciben Mukics Ferenccel

14-valijevsin2

14 Utánpótlásnevelés a Szlovén Rádióban (Kovács Tamás)

15-dusko-tehnik

15 A Radio Monošter első férfi bemondója Mukics Dusán inas korában a Győri Rádió Szombathelyi Szlovén Szerkesztőségében az 1980-as években